A legzűrzavarosabb év Magyarországon: 1919

(A tanácsköztársaság kikiáltása, forrás: Wikipédia)

Az alábbi cikkben az 1919-es zűrzavarokkal teli évről lesz szó. Kitérek majd a kommunisták hatalomra jutására, a tanácsköztársaság működésére, az északi hadjáratra és az ebből következő bukásra, valamint a végén az ellenforradalom győzelmére.

A kommunista hatalomátvétel

Az antant 1919. február végén új, a románoknak kedvező, Magyarország számára azonban súlyosan hátrányos döntéseket hozott. Ezekről 1919. március 20-án diplomáciai jegyzékben tájékoztatták a magyar kormányt. A dokumentumot átadó francia alezredesről elnevezett Vix-jegyzék követelései már Károlyi számára is elfogadhatatlanok voltak. A magyar csapatoknak – egy semleges zóna létrehozása érdekében – ki kellett volna üríte­niük a Tiszántúl színmagyar területeinek jó részét. Károlyi Mihály köztársasági elnök olyan kormányt akart kinevezni, amely jó kapcsolatokat ápol az ellenállás esetén elképzelhető szövetségesekkel: Szovjet-Oroszországgal és az osztrák szociáldemokrata kormánnyal. Ezért Károlyi a magyar szociáldemokratákat kérte fel kormányalakításra, akik egyébként jelentős tömegbázissal rendelkeztek a magyar munkásság körében.

(A Vix-jegyzékben javasolt semleges zóna, forrás: Wikipédia)

(Károlyi Mihály az első magyar köztársasági elnök, forrás: Nemzeti Örökség Intézete)

Az MSZDP soraiban ekkor már elvesztette többségét az a csoport, mely ragaszkodott a polgári, demokratikus államhoz, és elutasította a proletárdiktatúrát (például Garami Ernő). A pártvezetőség nagyobbik része a kommunistákkal való együttműködés híveként nem akarta egyedül vállalni a kormányzást. A kommunisták bevonása mellett szólt az is, hogy vezetőjük, Kun Béla összeköttetésben állt Leninnel. A szociáldemokrata és kommunista vezetők önkényesen (Károlyi tudta nélkül) megegyeztek, hogy puccsszerűen magukhoz ragadják a hatalmat, és megvalósítják a kommunista államot, a proletárdiktatúrát.

(Kun Béla a Kommunisták Magyarországi Pártjának elnöke, forrás: MúzeumDigitár)

1919. március 21-én plakátok sokasága hirdette az új hatalom megszületését, amelyet az úgynevezett Forradalmi Kormányzótanács irányított. Ennek élén hivatalosan a szociáldemokrata ­Garbai Sándor állt, ténylegesen azonban a külügyekért felelős népbiztos (miniszter), Kun Béla irányította. A mérsékelt szociáldemokraták kiszorultak a hatalomból, többen közülük emigráltak, hogy így fejezzék ki elutasításukat a diktatúrával szemben. Ugyanígy tettek a régi elit tagjai is, akik semmi jóra nem számíthattak a proletárdiktatúrától. Károlyi Mihály nem fejtett ki ellenállást, a fordulatot tudomásul véve – így közvetve legitimálva – visszavonult, ezért felvetődhet felelőssége abban, hogy a kommunista diktatúra létrejöhetett.

(Garbai Sándor és Kun Béla kikiáltják a tanácsköztársaságot, forrás. Wikipédia)

screenshot_2024-08-02_at_14-02-20_tortenelem_11_a_iv_az_atalakulas_evei_14_a_tanacskoztarsasag_es_az_ellenforradalom.png

screenshot_2024-08-02_at_14-02-29_tortenelem_11_a_iv_az_atalakulas_evei_14_a_tanacskoztarsasag_es_az_ellenforradalom.png

 

(Mindenkihez című plakát, forrás: MúzeumDigitár)

A tanácsköztársaság működése

Az új rendszer vezetői a társadalom és a gazdaság türelmetlen átalakításába kezdtek. Államosították a 20 munkásnál többet foglalkoztató üzemeket, az összes bányát, valamint a pénzintézeteket és bankokat. Emellett felszámolták a nagybirtokokat, de azokat nem osztották szét a parasztok között, hanem szövetkezeteket és állami gazdaságokat szerveztek belőlük. A kommunisták nemcsak a magántulajdont kívánták megszüntetni, hanem szakítani akartak a nemzeti és vallási hagyományokkal is, ezért kifejezetten üldözték azok képviselőit. E hagyományok, régi szokások ugyanis az ő szemükben a régi rend támaszai, a meghaladni kívánt úri-polgári rendszer maradványai voltak. Ezek lerombolását az új rendszer felépítéséhez vezető fontos lépésnek tartották.

screenshot_2024-08-02_at_14-18-09_tortenelem_11_a_iv_az_atalakulas_evei_14_a_tanacskoztarsasag_es_az_ellenforradalom.png

(Plakát a tanácsköztársaság idejéből, forrás: NKP)

A magyar kommunista vezetők többsége olyan zsidó származású személy volt, aki elhagyta a saját közösségét és annak hagyományait, de nem tudott vagy nem akart beilleszkedni a dua­lizmus korának úri-polgári világába, annak nemzeti és keresztény hagyományaiba. Erős társadalomkritikát fogalmaztak meg, amit az is táplált, hogy a politikai elitbe nem volt sok esélyük bejutni. Így váltak „közösségen kívülivé” és „gyökértelenné”, ezáltal érzéketlenné a nemzeti és vallási hagyományokra. E sajátos társadalmi és egyéni helyzetük fogékonyabbá tette őket a kommunista ideológia befogadására, amely ugyancsak a nemzeti érzés és a vallásosság felszámolását hirdette. A társadalom túlnyomó többsége – ideértve egyébként a vallásos izraelitákat és az asszimilálódott zsidókat, azaz a magyarországi zsidóság nagy részét is – azonban ragaszkodott a hagyományaihoz, polgárosodott, illetve polgárosodni vágyó életvilágához.

screenshot_2024-08-02_at_14-20-50_tortenelem_11_a_iv_az_atalakulas_evei_14_a_tanacskoztarsasag_es_az_ellenforradalom.png

A diktatórikus intézkedések, a folyamatos háborús helyzet és a növekvő ellátási nehézségek a társadalom döntő többségét gyorsan szembefordították a proletárdiktatúrával. A tanácsköztársaság intézkedései nemcsak a polgári rétegeket sértették, hanem kiváltották a parasztság ellenszenvét is, több helyen fegyveres ellenállás kezdődött. A kommunista vezetés hatalmának megőrzése érdekében országszerte kiterjedt erőszakot alkalmazott, ezt ­nevezzük vörösterrornak. A megtorlásokat vezető népbiztos Szamuely Tibor volt, aki kiépítette a diktatúra elnyomó szervezetét. A Parlament épületében rendezkedett be a tanácsköztársaság ­politikai rendőrsége (Politikai Nyomozó Osztály), amelynek vezetője Korvin Ottó volt. Az Országház épületének alagsorában foglyokat tartottak, akiket a kihallgatások során gyakran megkínoztak.

(Szamuely Tibor és Lenin találkozója Moszkvában 1919 tavaszán, forrás: Wikipédia)

(Szamuely beszéde a Lenin-fiúkhoz, forrás: Wikipédia)

(Cserny József a Lenin-fiúk vezetője a katonái körében, forrás: Wikipédia)

A diktatúra különítményes osztaga, a Lenin-fiúk csoportja is hamar hírhedtté vált. A kibontakozó vörösterror során kíméletlenül, véres eszközökkel léptek fel a proletárdiktatúrával dacolók vagy egyszerűen csak nem megfelelő származásúnak tekintett emberek ellen. Ez tekinthető az ideológiai alapon gyakorolt (például származás), állami szintre emelt erőszak első példájának a magyar történelem során.

screenshot_2024-08-02_at_14-30-59_tortenelem_11_a_iv_az_atalakulas_evei_14_a_tanacskoztarsasag_es_az_ellenforradalom.png

A vörösterror mellett kiterjedt egyházüldözés zajlott, amely minden felekezetet érintett, hiszen a tanácskormány a zsidó hitélet háttérbe szorítására is szigorú intézkedéseket hozott. Az egyeduralkodóvá váló kommunista ideológia megjelenítése a külsőségekben, a kultúrában és a művészetekben is jellemzővé vált. Mindezeket figyelembe véve a tanácsköztársaság Magyarország történetének első – szovjet mintát másoló – totális diktatúrája volt. Társadalmi támogatottsága hamar minimálisra olvadt, a kommunista hatalmat leginkább a vörösterror tartotta fenn az egyre szaporodó rendszerellenes megmozdulások leverésével.

Néhány extrém intézkedés (terv) a tanácsköztársaság idejéből:

  • Az osztályozás és az érettségi eltörlése
  • Húsvéti tojásfestés tilalma
  • Azonnali alkoholtilalom
  • Csak zsiradék, gabonaliszt és cukor nélküli édességek engedélyezése
  • Lakáskutató különítmények felállítása lakások elrekvirálása céljából
  • Bortilalom az áldozáskor/úrvacsoránál
  • A papi nőtlenség eltörlése
  • Minden felekezetnek megtiltotta a vallásoktatást
  • Vidéki agitáció során hangzott el: templomok mozivá alakítása, nők szocializálása (közössé tétele)
  • Minden zsidó felekezeti intézmény betiltása, illetve a felekezeti vagyon államosítása

A tanácsköztársaság külpolitikája és bukása

A tanácsköztársaság a Vix-jegyzékben rögzítettek végrehajtását elutasította. A román hadsereg az antant beleegyezésével április végére elfoglalta a Tiszántúlt. Rövidesen megindult északról a cseh offenzíva is, amelynek eredményeként a támadók megszállták Kárpátalját, illetve a borsodi iparvidék (Miskolc környéke) és Salgótarján irányába törtek előre. A tanácsköztársaság ekkor hadseregszervezésbe kezdett: első intézkedéseik között oszlatták fel a korábbi hadseregszervezést akadályozó katonatanácsokat, és a ­katonáknak magas zsoldot, valamint a sorozásnak ellenállóknak komoly büntetést ígértek. Ennek eredményeként május végére 200 ezer fős hadsereggel rendelkezett. A Vörös Hadseregnek nevezett magyar haderőhöz sok hivatásos tiszt csatlakozott (vezérkari főnök a kiválóan képzett tiszt, Stromfeld Aurél lett), akik a kommün politikai rendszerével nem értettek egyet, de a haza területének védelméért hajlandók voltak harcolni.

(A katonai helyzet 1919 áprilisában, forrás: Trianon Múzeum)screenshot_2024-08-02_at_14-35-09_tortenelem_11_a_iv_az_atalakulas_evei_14_a_tanacskoztarsasag_es_az_ellenforradalom.png(Toborzóplakát a Vörös Hadseregbe, forrás: NKP)

(Az északi hadjáratban által elfoglalt területek 1919 május-júniusban, forrás: Wikipédia)

A magyar hadműveletek május végén kezdődtek a cseh fronton. Az északi hadjárat a román és cseh haderő elválasztására irányult, de a távlati cél a Kárpátok vonulatát 200 km-re megközelítő orosz Vörös Hadsereggel való egyesülés volt. A magyar offenzíva látványos eredményre vezetett: a csapatok a Felvidék keleti részét elfoglalták. A magyar sikerekre válaszul az antant ultimátumot adott: amennyiben a magyar fél visszavonul a felvidéki területekről, akkor a románok visszavonulnak a Tiszántúlról. Kun Béla az ultimátum elfogadása mellett döntött, ugyanis célja nem a magyar területek védelme, hanem a kommunista hatalom fenntartása volt. A hazafias tisztek tiltakoztak, a győztes parancsnok, Stromfeld Aurél pedig lemondott.

(Az északi hadjárat hadmozdulatai, forrás: Hadtörténeti Intézet és Múzeum)

(Az északi hadjárat kezdete, forrás: Youtube)

A Magyarországi Tanácsköztársaság külpolitikai helyzete folyamatosan romlott, a Felvidékről való visszavonulás pedig a katonák harci kedvét is lelohasztotta. Mivel a román hadsereg nem vonult vissza a Tiszántúlról, Kun Béla ekkor a terület katonai visszafoglalásától remélt némi sikert. A sokszoros túlerőben lévő román hadsereg azonban néhány napon belül visszaverte a magyar offenzívát, majd Szolnoknál átkelt a Tiszán, és így megnyílt előttük az út a főváros felé. A Forradalmi Kormányzótanács 1919. augusztus 1-jén lemondott, a vezető politikusok Bécsbe menekültek, ahol politikai menedékjogot kaptak. A román csapatok néhány nap múlva bevonultak Budapestre, majd megszállták a Dunántúl északi részét is.

(A román erők 1919 májusában, forrás: Wikipédia)

(A magyar-román csapatok ütközetei 1919 július végén, forrás: Wikipédia)

screenshot_2024-08-02_at_14-47-40_tortenelem_11_a_iv_az_atalakulas_evei_14_a_tanacskoztarsasag_es_az_ellenforradalom.png

screenshot_2024-08-02_at_14-47-56_tortenelem_11_a_iv_az_atalakulas_evei_14_a_tanacskoztarsasag_es_az_ellenforradalom.png

Az ellenforradalom győzelme

 

1287dd4542a958ee11cc02c2ea4239ce.jpg

(A katonai helyzet 1919 augusztusában-szeptemberében, forrás: HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet)

A tanácsköztársaság menekülő vezetése egy szociáldemokrata politikusokból álló kormánynak adta át a hatalmat, de annak, a kommunista diktatúra örökségével, nem lehetett már valódi esélye az ország irányítására. Néhány nap múlva egy budapesti ellenforradalmár csoport puccsot hajtott végre, és lemondatta a szakszervezetinek is nevezett kormányt. Mindez a Budapestet ­megszálló román csapatok jóváhagyásával történt. A gyors hatalomváltással létrejövő kormány (Friedrich István vezette) az ország élére József főherceget kérte fel kormányzóként, aki ezt a királytól még 1918-ban kapott megbízatására hivatkozva el is vállalta.

(József főherceg a Magyar Népköztársaság kormányzója 1919 augusztusában, forrás: Wikipédia)

Az új kormány visszavonta a Károlyi Mihály miniszter­elnöki kinevezése után született rendelkezéseket, valamint megkezdődött a forradalmi időszak országos és helyi vezetőinek szabályozott keretek között történő felelősségre vonása. Bár formálisan az új – többször átalakított – budapesti kormány volt hivatott az ország vezetésére, valójában elismerésével az antant kivárt. (József főherceg, mint a Habsburg-dinasztia tagja, az antant tiltakozása miatt kénytelen volt lemondani.) A megszálló román erők pedig saját kedvük szerint tevékenykedtek az országban, így tehát a Friedrich-kormány légüres térben működött.

(Román katonaság Budapesten, forrás: Wikipédia)

(Román lovasság Budapesten, forrás: Wikipédia)

A legfontosabb magyar hatalmi központot a Nem­zeti Hadsereg képezte, amely még a tanácsköztársaság működése alatt, a franciák által megszállt Szegeden, az ott működő ellenkormány haderejeként jött létre. ­Eleinte hadügyminiszterként, majd fővezérként Horthy Miklós, az Osztrák–Magyar Monarchia hadiflottájának utolsó parancsnoka állt az élén. Miután Budapesten megalakult az ellenforradalmi kormány, a szegedi ellenkormány feloszlott, de Horthy attól függetlenítve magát, önálló hatalmi központtá formálta a Nemzeti Hadsereget, amely az új budapesti kormánynak sem rendelte alá magát. A mintegy 30 000 főre duzzadt haderővel pedig az ország egyetlen, ellenséges hatalmak által nem megszállt területére, a Dél-Dunántúlra vonult. A Siófokon kialakított főhadiszállásról katonai igazgatás alá vonta az általa ellenőrzött területeket.

(Horthy Miklós a Nemzeti Hadsereg vezetője, forrás: Wikipédia)

(A Nemzeti Hadsereg katonái, forrás: Rubicon Online)

(Magyarország a Tanácsköztársaság leverése után, forrás: Történelemcikkek)

A Nemzeti Hadsereg tiszti különítményei a vörösterror és a proletárdiktatúra során elkövetett bűnök megtorlásának címén számos véres kivégzést hajtottak végre. Közülük a legismertebb a Prónay Pál vezette alakulat volt, amely már augusztus elejétől megtorló akcióba kezdett. Sok esetben nemcsak a tanácsköztársaság kegyetlenségeinek valós elkövetőit vagy a diktatúra helyi felelőseit gyilkolták meg, hanem ártatlan, kommunistának vélt embereket, vagy a kommunizmusért bűnbaknak tekintett zsidókat is. A véres atrocitásoknak a kommunizmus és a forradalom híveinek megfélemlítése is célja volt. A fehérkülönítményes megtorlások mindazonáltal nem a korabeli magyar állam intézkedései voltak, hanem az önálló hatalmi központként működő Nemzeti Hadsereg különítményeinek kilengései – amelyekkel szemben a budapesti kormány több ízben tiltakozott is.

(Kivégzésükre várók Szekszárdon 1919 augusztusában, forrás: Index)

Az antanthatalmak 1919 októberében egy brit diplomatát küldtek az országba azzal a feladattal, hogy érje el egy minden társadalmi réteg által támogatott kormány létrejöttét. A diplomata nyomást gyakorolt a román haderőre, így az novemberben kivonult az addig megszállva tartott Észak-Dunántúlról, a fővárosból és a Duna–Tisza közéről. A Tiszántúlt azonban csak 1920 áprilisában hagyták el. A románok visszavonulását követően a britek jóindulatát elnyerő Horthy Miklós 1919. november 16-án (napra pontosan a népköztársaság kikiáltásának évfordulóján) a Nemzeti Hadsereg kiválasztott alakulatainak az élén látványosan bevonult a fővárosba. Innentől kezdve tőle várták a nyugati hatalmak is, hogy Magyarországon fenntartsa a rendet, és legfőképpen meggátolja a kommunizmus újbóli visszatérését. Emellett pedig megalakult az egységkormány (korabeli szóval: koncentrációs kormány), mely elnyerte a nemzetközi elismerést, egyúttal meghívást kapott a békefeltételek megtekintésére, mi több, 1920. januárra kitűzték a régóta várt nemzetgyűlési választásokat is.

(Sir George Clerk az antant budapesti megbízottja, forrás: OSZK)

(Horthy Miklós katonái élén bevonul Budapestre, forrás: Újkor.hu)

screenshot_2024-08-02_at_16-04-27_tortenelem_11_a_iv_az_atalakulas_evei_14_a_tanacskoztarsasag_es_az_ellenforradalom.png

Ez a cikk valós információkon és adatokon alapszik, de a szubjektív véleményem nem megkerülhető, hiszen egy blogról van szó!

Felhasznált források:

- A tanácsköztársaság és az ellenforradalom. Történelem 11. IV. Az átalakulás évei. https://www.nkp.hu/tankonyv/tortenelem_11_nat2020/lecke_04_014 (2024. 08. 02.)

- A Magyarországi Tanácsköztársaság. https://mertigykerekavilag.blog.hu/2024/03/23/a_magyarorszagi_tanacskoztarsasag (2024. 08. 02.)

süti beállítások módosítása